wymiana walut

Wymiana walut – czy tylko w kantorach stacjonarnych?

Wymiana walut – dzisiaj wpis na zlecenie ;). Zostałam poproszona o bliższe przyjrzenie się kantorom internetowym. A jednemu szczególnie wnikliwie – kantorowi Rkantor.com

Przyznam szczerze – że dla mnie to nowe wyzwanie i nowa sprawa. Z kantorów jako takich korzystam rzadko. Zarówno ja – jak i mąż pracujemy w Polsce i zarabiamy w PLN. Jeśli wymieniamy pieniądze – to tylko na wakacje – i póki co odbywało się to w kantorach stacjonarnych.

Wymiana walut – moje dotychczasowe doświadczenia

Zwykle taka akcja wyglądała w następujący sposób. Dość przestarzały sposób – jak na blogerkę i osobę zaznajomioną z kontami internetowymi w banku.
Przy wymianie walut – zachowywałam się jak moja babcia. Powtarzałam schematy utarte od pokoleń. I moja wymiana walut składała się z kilku punktów.
 • Wypłacałam gotówkę z banku
 • Następnie wsiadałam do samochodu i jechałam do Torunia
 • Tam kierowałam się do sprawdzonego kantoru – w którym złotówki wymieniałam na inne waluty już wcześniej
 • Następnie maszerowałam z pieniędzmi przez połowę starego miasta, wsiadałam do samochodu i jechałam do domu
Ani to bezpieczne, ani przyjemne nie było. Konkurencyjne też nie. I szczerze mówiąc mocno stresujące. Z duszą na ramieniu wracałam z wymienionymi pieniędzmi, mocno ściskając torebkę i rozglądając się, czy przypadkiem wychodząc z kantoru nie jestem obserwowana lub śledzona przez kogoś. Wiem – mała paranoja mnie dopadała. Jednak w mojej głowie pojawiały się co chwilę scenariusze jak z filmów kryminalnych – gdzie staję się ofiarą przestępstwa. Tym bardziej – że pieniądze skrupulatnie były odkładane przez kilka miesięcy na wspólne wakacje. Już widziałam oczyma wyobraźni rozpacz dzieci – gdyby coś poszło nie tak. Dlatego w dniu wymiany pieniędzy nie załatwiałam w Toruniu nic więcej. Od razu prosto do domu – by schować je w miarę bezpiecznym zakamarku. Gdy było to możliwe – szłam z obstawą. Jednak zwykle – sama.
Pisząc te słowa sama zastanawiam się – czemu nie korzystałam z karty kredytowej. Bo karty do konta w dalszym ciągu nie posiadam – i posiadać nie zamierzam 😉 Takie uprzedzenie po nadmiernym korzystaniu z tego wynalazku kilka lat temu. Wolę gotówkę – bo daje ona większą kontrolę nad finansami. Teraz – po kilku latach totalnego odwyku – dostrzegam urok karty kredytowej i ułatwienia płynące z jej posiadania. Aczkolwiek dalej pilnie przestrzegam zasady – całe zadłużenie spłacam w ciągu jednego miesiąca. I nie odstępstw od tej reguły.

Wymiana walut – kantor internetowy

Co tu dużo mówić – już na pierwszy rzut oka widać – że to znacznie bezpieczniejszy sposób – niż ten opisywany i praktykowany przez moją skromną osobę. Pieniądze są przelewane z konta na konto – bez transportu gotówki. 
Ewentualnie w przypadku strony Rkantor – pieniądze można odebrać w placówce banku Raiffeisen. To spore ułatwienie dla takich duszyczek jak ja. I ryzyko mniejsze. Wychodząc z banku – nie jesteś podejrzewany, aż tak o większą ilość gotówki przy sobie. Z kantoru to raczej oczywiste.
Ponadto porównując ceny walut – kantor internetowy wypada korzystniej od tego najkorzystniejszego w Toruniu. Z reguły więcej otrzymam wymieniając walutę w kantorze internetowym. Tym bardziej, że kursy podane na stronie mojego stacjonarnego kantoru dotyczą wymian o równowartości powyżej 1000 Euro. W Rkantorze – mogę wymienić 20 zł w tej samej lub korzystniejszej cenie wybranej waluty. Kolejny argument na plus dla internetowych kantorów.
Kredyt w obcej walucie – tu nawet nie muszę wspominać jak wielkie różnice potrafią być w wymianie waluty proponowanej przez bank, a tej przez kantor. Więcej niż opłaca się założyć konto w kantorze internetowym – i tam wymieniać pieniądze i nimi spłacać kredyt. W Rkantorze z tego co dostrzegłam po założeniu konta – jest opcja przelewów stałych. Czyli cały proces wymiany możesz w pełni zautomatyzować.

Wymiana walut: kantor internetowy vs stacjonarny – różnice

Mimo, że zagłębiając się w temat coraz bardziej dostrzegam plusy wymiany w kantorach internetowych, widzę też różnice, które nie wszystkim mogą się spodobać
 • nie ma anonimowości – wchodząc do kantoru – nigdy nikt nie prosił mnie o pokazanie dowodu. Ja dawałam jedną walutę – otrzymywałam drugą. Byłam co najwyżej nagrana na kamerkę w kantorze i koniec. Przy zakładaniu konta w Rkantorze byłam proszona o podanie wszystkich swoich danych. Od miejsca zamieszkania, po PESEL, telefon czy serię i numer dowodu
 • można paść łatwym łupem oszusta. Jeśli źle wybierzemy kantor internetowy – bez sprawdzenia czy nasze pieniądze będą tam bezpieczne – możemy trafić na złodzieja, który zniknie z naszymi pieniądzmi. W przypadku kantorów stacjonarnych – takiego ryzyka nie ma.

Wymiana walut w kantorze internetowym – na co zwrócić uwagę by wymiana była bezpieczna? 

 • po pierwsze i najważniejsze – czy kantor, z którego masz zamiar skorzystać w necie ma status Krajowej Instytucji Płatniczej i jest Nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rkantor – spełnia te wymagania. Pozostałe kantory możesz sprawdzić na stronie komisji nadzoru finansowego. Tylko pamiętaj – by szukać danego kantoru po nazwisku właściciela – a nie nazwie domeny
 • jak wiele danych potrzebujesz by założyć konto – jeśli tylko imię, nazwisko i adres e-mail powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Czy zakładając konto w banku internetowym tyle danych wystarczy? Oczywiście że nie. Tutaj powinno być podobnie. Zamierzasz powierzyć swoje pieniądze tej firmie – więc upewnij się – że właściwie sprawdza wiarygodność swoich klientów
  rejestracja rkantor
 • protokół szyfrowania SSL. Każdy bank oferujący dostęp elektroniczny do Twojego konta ma zieloną kłódkę przy nazwie domeny. Kantory internetowe obowiązywać powinna dokładnie ta sama zasada. Fajnie – jeśli kantor przed wymianą pieniędzy stosuje takie same zabezpieczenia jak banki. SMS czy choć e-mail z hasłem potwierdzającym chęć wykonania przelewu

ssl

Więc jaka jest moja opinia po przetestowaniu kantoru internetowego Rkantor?
Następną wymianę walut na 99% dokonam przy użyciu tego kantoru.
Przewyższa kantory stacjonarne:
 • szybkością: tu także i inne kantory internetowe wg rankingu FORBES
 • ceną
 • bezpieczeństwem podczas wymiany
A ja zawsze hołduję zasadzie – więcej – za mniej. I ten kantor idealnie się w tej roli sprawdza jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo przeprowadzanej wymiany walut

1 Comment

 • Kantory internetowe to super sprawa. Każdy grosik oszczędzony przy wymianie jednej waluty to konkretne oszczędności przy wymianie setek czy tysięcy jednostek.

  Sam używam takich od początku ich istnienia bo pracowałem w UK. Mając konto w bankach które z nimi współpracują (a już chyba wszystkie duże) wymiana trwa minuty. Dużo szybciej niż pójście do banku czy kantoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *