jak inwestować
jak inwestować

Jak inwestować na GPW – poradnik dla początkującego inwestora

Z dużą ciekawością obserwujesz notowania giełdowe towarzyszące wiadomościom telewizyjnym? A może systematycznie korzystasz z Internetu w celu poszerzenia swojej wiedzy na temat mądrego inwestowania? Korzystasz ze specjalistycznej prasy, ale nie zawsze wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe? Jeżeli tak, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie.

Giełda – jak zacząć?


Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych nie wiąże się z żadną tajemną wiedzą dostępną jedynie maklerom, dla Ciebie też jest na dostępna. Jeśli cechują Cię:systematyczność i upór w dążeniu do celu, w życiu kierujesz się chłodną kalkulacją, bardziej niż emocjami, giełda może okazać się dla Ciebie dobrym miejscem zarabiania. Ten krótki poradnik pomoże Ci poznać odpowiedź na pytanie: jak inwestować na giełdzie?
Często błędem popełnianym przez osoby rozpoczynające przygodę z giełdą jest brak wiedzy na temat jej funkcjonowania. Zanim więc przejdziesz do praktyki, poświęć czas na zdobycie ogólnej wiedzy o obrocie akcjami. Warto sięgnąć po wiedzę specjalistyczną, ale gdy
nie masz na to chęci ni czasu stworzyliśmy poradnik, który przybliży Cię do tematu i da podstawy do zrozumienia. Zaczniemy od pojęć podstawowych.

Giełda Papierów Wartościowych

To jedna z najbardziej znanych instytucji na rynku kapitałowym w Polsce. Giełda
organizuje obrót instrumentami finansowymi, i jest to zarazem miejsce, gdzie spotykają się w
jednym czasie oferty kupujących i sprzedających, w celu wyznaczenia kursu i realizacji
transakcji. Obrót na Giełdzie podzielony jest na trzy rynki:

  • rynek główny na którym notowane są akcje, kontrakty, opcje, obligacje, certyfikaty,
    ETF,
  • rynek New Connect na którym notowane są małe i innowacyjne spółki,
  • rynek Catalyst na którym notowane są obligacje komunalne i obligacje
    przedsiębiorstw


Pierwsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. Podczas niej było notowanych pięć spółek Tonsil, Próchnik, Krosno, Kable, Exbud. W ciągu całej sesji inwestorzy zawarli 112 transakcji. Początkowo sesja giełdowa miała miejsce raz w tygodniu, stopniowo doszła do pięciu sesji do roku 1994.


Popyt i podaż


Poznając rynek kapitałowy, powinieneś dobrze zrozumieć podstawowe mechanizmy jego funkcjonowania, które można wyrazić dwoma pojęciami: popyt oraz podaż. Przez popyt rozumiemy zainteresowanie inwestorów zakupem akcji. Analogicznie, przez podaż rozumiemy zainteresowanie sprzedażą akcji przez ich posiadaczy. Na popyt i podaż akcji może mieć wpływ kształtowanie się ich bieżącej ceny. Spadek ceny akcji może wpływać na wzrost zainteresowania ich zakupem, podczas gdy wzrost może zmniejszać chęć ich zakupu u inwestorów. Najczęściej ceny części akcji rosną, innych spadają, co jest związane z bieżącą działalnością spółek i ich wynikami finansowymi, jakie osiągnęły lub w ocenie inwestorów mogą osiągnąć w dającej się przewidzieć przyszłości. Podaż jest uzależniona od różnych czynników. Na przykład inwestorzy sprzedają dane akcje, gdyż zamierzają dokonać inwestycji w inne, albo sprzedawać, gdyż osiągnęli zakładaną stopę zwrotu albo też akceptują dotychczasowy spadek ceny i nie chcą ryzykować dalszego spadku wartości posiadanego pakietu. Zachowania dużej rzeszy inwestorów są trudne do przewidzenia, nigdy nie wiadomo, jakie są główne przesłanki do sprzedaży posiadanych akcji.

Hossa i bessa


Warto byś znał również pojęcie hossa i bessa, inaczej rynek byka i niedźwiedzia. W okresie hossy większość akcji rośnie przez dłuższy czas. Coraz wyższe wyceny nie zniechęcają inwestorów do kupna akcji. Wzrost cen akcji przyciąga coraz większą liczbę inwestorów chcących także uczestniczyć w rosnącym rynku. Musisz jednak pamiętać, że ceny akcji nie mogą rosnąć w nieskończoność, gdyż w pewnym momencie ich cena nie ma już żadnego związku z faktyczną sytuacją ekonomiczną spółek i realną ich wartością. Wtedy to
przychodzi niespodziewany moment, gdy ceny akcji spadają prawie codziennie, a ich spadek nie przekłada się na wzrost zainteresowania ich zakupem. Spadające ceny akcji wpływają na inwestorów w ten sposób, że gotowi są nawet sprzedawać posiadane akcje taniej niż kupili z obawy przed utratą ich aktualnej wartości, i to właśnie generuje dalsze spadki. Mamy wtedy do czynienia z bessą.

Płynność rynku

Przez płynność możesz rozumieć zdolność do szybkiego kupna lub sprzedaży określonego pakietu akcji. Zależy ona od kapitalizacji spółki, liczby akcji będących w obrocie i rozproszenia akcjonariatu. Im większy pakiet akcji chcesz kupić lub sprzedać, tym bardziej zagadnienie płynności jest dla Ciebie ważne. Praktycznie w każdym momencie możesz kupić lub sprzedać mały pakiet akcji największych spółek notowanych na giełdzie. W takim przypadku na rynku zawsze są inwestorzy gotowi kupić lub sprzedać akcje po określonej przez siebie cenie. Im większy pakiet akcji oraz im mniejsza jest płynność akcji, tym trudniej jest dokonywać transakcji. Jest to jedna z przyczyn, dla których niektórzy inwestorzy interesują się spółkami cechującymi się płynnym rynkiem swoich akcji. Możliwość szybkiego zbycia posiadanego pakietu może być czasem bardzo ważna, jeżeli inwestor nabiera przekonania, że cena rynkowa jest wysoka i dostrzega ryzyko jej spadku spowodowane różnymi innymi czynnikami wpływającymi na bieżącą sytuację na rynku kapitałowym. Niska płynność uniemożliwia inwestorowi sprzedaż akcji w krótkim czasie po zadowalającej cenie.

Dwa podejścia: analiza techniczna i fundamentalna


Przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub sprzedaży akcji oraz kiedy konkretnie to zrobić niezbędna jest analiza. To Ty decydujesz którą drogą podążysz i która Ci bardziej odpowiada.

  • analiza techniczna – polega na analizie wykresów i prognozowaniu kursu akcji na
    podstawie historycznych poziomów cen;
  • analiza fundamentalna – polega na prognozowaniu przyszłego kursu m.in. w oparciu o
    ocenę sytuacji gospodarczej w poszczególnych branżach, planów i kondycji
    finansowej spółki oraz innych czynników wpływających na ogólny klimat
    ekonomiczny.

To, z którego rodzaju analizy będziesz korzystać zależy od Ciebie, jednak najlepsze (według wielu inwestorów) wyniki daje podejście łączące w sobie oba rodzaje. Upraszczając można powiedzieć, że analiza fundamentalna pozwala odpowiedzieć na pytanie
czy warto zainwestować w daną spółkę, a analiza techniczna mówi, kiedy warto w nią zainwestować.

Śledź informacje na temat giełdy

Jako początkujący inwestor powinieneś poświęcić trochę czasu na poznanie spółek giełdowych wchodzących w skład poszczególnych indeksów i zorientować się, jakie wiadomości mają wpływ na przebieg notowań. Najłatwiej zdobyć tę wiedzę poprzez bieżące
śledzenie informacji napływających z giełdy i z rynków finansowych. W tym celu możesz skorzystać na przykład z serwisów oferujących wiadomości giełdowe, wraz z komentarzem analityków. Spotkasz się tam z komentarzami o przebiegu notowań w czasie rzeczywistym,
często wyjaśniającymi przyczyny gwałtownych zwyżek/spadków i przybliżającymi możliwe scenariusze wynikające z analizy technicznej.

Sprawdź się bez ryzyka w grze giełdowej


Dobrym treningiem przed rozpoczęciem inwestowania realnych pieniędzy jest wirtualna giełda. W Internecie znaleźć można kilka serwisów, które pozwolą Ci zainwestować kilkanaście tysięcy „wirtualnych” złotych w wybrane przez Ciebie akcje. Możesz śledzić zmianę wartości Twojego portfela inwestycyjnego i porównać swoje wyniki z innymi inwestorami. To świetna forma sprawdzenia Twoich możliwości i nabycia cennego doświadczenia, bez ponoszenia żadnego ryzyka. Dla początkującego inwestora to niezwykle cenny pierwszy krok, będący wstępem do poważnego inwestowania.

Innym krokiem jaki możesz zrobić jest otworzenie rachunku demo na platformie transakcyjnej i spróbowanie swoich sił bez ryzykowania własnych pieniędzy. To czas na poznanie platformy i zasady handlu kontraktami terminowymi. Platformy inwestycyjne proponują nam wiele udogodnień i ciekawych rozwiązań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat zobacz także informacje zawarte na tej stronie. Jeśli dobrze się w tym czujesz przed założeniem realnego rachunku musisz mieć świadomość tego, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD.


Jak już rozumiesz podstawowe pojęcia i to jak działa Giełda i podjąłeś decyzję, że chcesz się tym zająć do wykonania masz kilka kroków Takich jak założenie rachunku inwestycyjnego, wpłata na ten rachunek pieniędzy, składanie zleceń. Warto też znać opłaty i prowizje, czyli ile kosztuje kupowanie i sprzedawanie akcji. Jak już zrobisz te kroki przystąpisz do liczenia zysków i strat, wypłaty gotówki a także rozważysz wyjście poza GPW. Warto też przeanalizować temat jak dobrze wybrać dom maklerski, w jaki sposób inwestor traci na giełdzie, a także poznać nieoficjalny slang giełdowy.


Inwestowania na giełdzie nie trzeba się bać, ale warto zabierać się za nie będąc w miarę możliwości przygotowanym. Tego, jak operować na giełdzie można nauczyć. Zostając inwestorem trzeba liczyć się z tym, że wiedzę i nowe informacje o sytuacji na rynku zdobywać trzeba przez cały czas.

 

1 Comment

  • Bardzo ciekawy wpis. Wiele osób chciałoby zacząć, ale nie wiedzą jak to zrobić a tutaj jest w prosty sposób to opisane. Zawsze warto próbowac swoich sił w nowych rzeczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *