jak nauczyć się wydawac mniej pieniedzy

Jak nauczyć się wydawać mniej pieniędzy?

Jak nauczyć się wydawać mniej pieniędzy – jeśli to pytanie ciśnie Ci się na usta i usilnie próbujesz znaleźć odpowiedź – to dobrze trafiłaś. Zarówno w tym wpisie, jak i na tym blogu znajdziesz sporo podpowiedzi jak lepiej zarządzać pieniędzmi, by ich brak nigdy więcej nie był problemem. Wbrew pozorom – jakim budżetem byś nie dysponowała – nie istnieje kwota – której nie da rady wydać. Więc często rozwiązaniem nie jest zarabianie większych pieniędzy – tylko umiejętne zarządzanie nimi.

Jak nauczyć się wydawać mniej pieniędzy – sytuacja wyjściowa

Jakby nie czarować i co sobie nie wmawiać – sytuacja wyjściowa wygląda tak – że nie panujesz nad swoimi pieniędzmi. W kilka dni po wypłacie masz praktycznie puste konto i nie do końca sobie zdajesz sprawę – gdzie te pieniądze się podziały. No ale hej – przecież nie jest tragicznie. Masz kartę kredytową i kredyt odnawialny. Poradzisz sobie. Za pożyczone pieniądze przeżyjesz kolejny miesiąc – a jak nadejdzie czas wypłaty – to po prostu spłacisz te zadłużenie.

Jeśli ten opis bardzo pasuje do Ciebie i Twoich finansów – to nie mam dobrych wiadomości. Jeśli nic nie zrobisz i niczego nie zmienisz – zarobione pieniądze będą rozpływały się jeszcze szybciej. Aż dojdziesz do momemntu – w którym Twoje zarobki będą za małe by spłacić cały debet na koncie i karcie kredytowej. Staczasz się po równi pochyłej i z czasem będziesz przyspieszać. Ponadto pieniądze coraz częściej będą spędzać Ci sen z powiek oraz będą kością niezgody w Twojej rodzinie. A z pogłębianiem się tej sytuacji stracisz swoją niezależność i mnóstwo czasu, którego masz ograniczoną ilość na tej ziemi.

Oczywiście to Twoje życie i Twoje wybory – jeśli Tobie pasuje taki układ – to mi tym bardziej. Ale szczerze – szkoda Twojego czasu i mojego byś dalej czytała ten wpis i traciła czas na tym blogu. On po prostu nie jest dla Ciebie. Nikt tu nie sypnie Ci brakującej gotówki, ani nie będzie rozczulał się nad Twoją trudną sytuacją życiową. To jest blog dla ludzi którzy chcą coś zmienić i którzy biorą odpowiedzialność za swoje życie. Którzy wiedzą – że teraz jest źle, ale przecież może być lepiej. I jeśli właśnie do tej grupy należysz – zapraszam do dalszej lektury

Jak nauczyć się wydawać mniej pieniędzy – cash is the king

Tak wiem. Wszyscy nam wmawiają, że pieniądz wirtualny jest lepszy od gotówki. A teraz jeszcze jeden argument został dołożony – nie doprowadzi do zarażenia się koronawirusem. Jednak z drugiej strony – jeśli wiesz, że nie panujesz nad swoimi wydatkami – to tylko gotówka jest w stanie Cię uratować.

Jeśli idziesz do sklepu i wiesz, że masz w portfelu na zakupy 100 zł – to nie wydasz 120 zł – bo coś było w promocji, albo wpadło Ci w oko i musisz to mieć. Raczej nikt z pozostałych klientów nie pożyczy Ci brakującej kwoty, kredytu w supermarkecie nie dostaniesz i dodatkowo jaki wstyd przy kasie. Więc nagle okazuje się – że można wybrać, z czegoś zrezygnować, bez czegoś przeżyć kilka dni. Ogólnie pokombinować i bez problemu zmieścić się w wyznaczonych limitach. To jeden z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów panowanianad własnymi finansami. Teorię już znasz – to teraz czas na praktyczne zastosowanie tej zasady.

Jak nauczyć się wydawać mniej pieniędzy – to kolejny wpis z serii wpisów dotyczących nauki oszczędzania i umiejętnego zarządzania pieniędzmi dla początkujących. W ramach tej serii warto zapoznać się z następującymi wpisami na blogu:

Jak zacząć oszczędzać – prolog

Oszczędzanie zaczyna się w głowie

Budżet domowy – jak zacząć i wytrwać

Ponadto dużą dawkę informacji oraz wsparcia na nowej oszczędnościowej drodze znajdziesz na zamkniętej grupie na FB Oszczędny Rodzic – do dołączenia do której serdecznie Cię zapraszam

Jak nauczyć się wydawać mniej pieniędzy – system kopertowy

  1. Po otrzymaniu pieniędzy na konto – płacisz wszystkie rachunki, jakie masz do zapłacenia w danym miesiącu. Zakładam, że zarabiasz mimo wszystko więcej, niż masz stałych wydatków. Oraz że po opłaceniu rachunków w dalszym ciągu zostają Ci pieniądze na życie. Żadnych opłat nie odkładasz, by potem przez niefortunne zarządzanie pieniędzmi – a raczej jego brak – nie zostać z zaległościami na kolejny miesiąc.
  2. Wypłacasz te pieniądze, które masz zamiar przeznaczyć na codzienne życie i wrzucasz do koperty. Na początek wypłacone pieniądze najlepiej podzielić na tygodniówki. Dzięki temu, nie będziesz miała wrażenia, że dysponujesz ogromnymi kwotami, które starczą Ci na wszystko, o czym tylko zamarzysz. Wręcz odwrotnie widząc kilka stów w kopercie raczej będziesz zastanawiała się, czy na pewno ta gotówka jest wystarczająca. A takie psychologiczne oszukiwanie siebie na początku znacznie ułatwia wyrabianie nowych nawyków i pozwala na szybszą i skuteczniejszą naukę zarządzanie pieniędzmi.
  3. Gdy już masz podzielone pieniądze – wszystkie karty kredytowe, debetowe czy jakiekolwiek inne zostawiasz w domu. I to najlepiej zaufanej osoby, która nie mieszka z Tobą i do której dojazd nie jest zbyt łatwy i szybki. Nie ma odwrotu, nie ma deski ratunkowej podczas zakupów. Jedyne pieniądze do których masz dostęp w czasie zakupów – to gotówka w portfelu.
  4. Zaczynasz żyć za pieniądze z kopert. Przy czym ponieważ to Twoje początki – a Ty wcześniej nie miałaś kontroli nad swoimi wydatkami – warto w pierwszych miesiącach przygotować sobie jedną kopertę zapasową. Na razie nie wiesz, ile tak naprawdę wydajesz – i może się okazać, że zbyt ambitnie podeszłaś do tematu. Dlatego warto mieć koło zapasowe. Na niespodziewane wydatki i brak rozeznania w sytuacji finansowej.
  5. Skrupulatnie zapisujesz wszystkie wydatki. Czy to w zeszycie, czy w aplikacji czy w arkuszu kalkulacyjnym. Nie ważne jak i gdzie, ważne byś zaczęła to robić. Nie da się nauczyć zarządzania pieniędzmi bez wiedzy, gdzie i na jakie rzeczy zostały wydane. Tak jak nie da się ustalić trasy przejazdu bez wcześniejszego ustalenia aktualnej lokalizacji. Po prostu musisz wiedzieć, w jakim miejscu finansowym jesteś – by lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi. Nie da się zalepić dziur – jeśli nie wiesz w którym miejscu się porobiły. W innych kwestiach wydaje się to takie oczywiste. W finansach często bywa odkryciem roku.

Jak nauczyć się wydawać mniej pieniędzy – uwagi końcowe

Bądź dla siebie wyrozumiała. Nowe nawyki to żmudny i długotrwały proces. Nie wyrobisz ich w dzień, tydzień czy miesiąc. W finansach też rewolucji nie dokonasz w kilka tygodni. Będziesz się potykać, będziesz ulegać pokusom, będziesz wydawać kasę, a potem żałować, że to zrobiłaś. To normalne. Każdy tak zaczynał. Ważne jest abyś się nie poddawała po tych pierwszych porażkach. Ważne byś po takich upadkach podnosiła się i szła dalej. Z czasem – uwierz mi będzie ich coraz mniej, a pieniędzy coraz więcej. Z czasem to Ty będziesz o nich decydowała, a nie one o Tobie. I będziesz je wydawała na rzeczy naprawdę ważne dla Ciebie, a nie z potrzeby chwili. I tego właśnie Ci życzę

Ps. A o budżecie domowym szerzej będzie w następnym wpisie. To kolejny temat rzeka

9 komentarzy

  • Bardzo dobry pomysł z tą dodatkową kopertą ;)) łatwo przedobrzyć i stworzyć dla siebie zbyt ambitny, mało realny plan. Zwłaszcza na samym początku, kiedy to dopiero zaczynamy przygodę z zarządzaniem własnymi pieniędzmi. Takie finansowe „koło ratunkowe” pozwala wtedy uratować sytuację ;))

  • Dosyć ciekawy artykuł – laicy powinni być wniebowzięci. Jeszcze tylko uważałbym na sprawy pokroju (swego czasu) kredytów frankowych i tu się trochę rozpisał, bo każda młoda osoba mogłaby się naciąć, bez odpowiedniego mentoringu. Pozdrawiam z Lublina!

  • Podjęcie działań w celu zmniejszenia niepotrzebnych wydatków i zgromadzenia większej ilości pieniędzy jest właściwym krokiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *