schemat pieniedzy

A Ty jaki schemat pieniędzy wpajasz swojemu dziecku?

Jakiś czas temu przeczytałam książkę Harva Ekera – Bogaty albo biedny – po prostu różni mentalnie. To właśnie w niej po raz pierwszy spotkałam się z pojęciem schemat pieniędzy. Po lekturze nasunęła mi się refleksja: facet przez większość stron reklamuje się i gwiazdorzy w iście hollywoodzkim stylu. Mimo to kilka wartościowych rzeczy można z książki wyciągnąć dla siebie i dla swojego dziecka. Dlatego zachęcam do lektury każdego – kto jeszcze z tą pozycją się nie spotkał. 

A o co chodzi ze schematem pieniędzy?

Usiądź wygodnie – zamknij oczy i wróć na chwilę do czasów kiedy sama byłaś dzieckiem. Pamiętasz co Twoi rodzice mówili o pieniądzach? O ludziach, którym się w życiu powiodło i osiągnęli wyższy status materialny? Dla których mniejsze czy większe niespodziewane zakupy nie stanowiły nigdy problemu?

Nie wiem jak było w Twoim domu, ale u mnie bardzo często słyszałam opinie tego typu:

Bogaci kradną

Bogaci dorobili się na cudzej krzywdzie

Na pewno oszukał sporo ludzi, skoro udało mu się osiągnąć taką pozycję i takie zarobki

To dupowłaz – za grosz nie ma własnego honoru, wszystko odda dla kasy

Po trupach idzie do celu

W tym kraju nie da się uczciwie zarobić

Jedynym sposobem na poprawienie sytuacji materialnej jest skończenie szkoły wyższej i praca w biurze.

Nie warto odkładać pieniędzy – przyjdzie inflacja i wszystko wchłonie banksterka

Lepiej żyć tu i teraz

 

Po takich zdaniach powtarzanych od wczesnego dzieciństwa przez 2 największe autorytety jakimi na początku są rodzice, jak myślisz jak wyglądało moje życie finansowe?

Nawet nie zdając sobie sprawy dlaczego to robię i po co to robię – skutecznie pozbywałam się wszystkich zarobionych pieniędzy do zera. Byłam w tym tak skuteczna – że wydawałam nawet więcej niż zarobiłam.

Chwila opamiętania i analizy przyszła dopiero, gdy mając 2 dzieci na karku nasza sytuacja finansowa się pogorszyła i zaczęliśmy być przytłaczani przez długi.

Właśnie wtedy powoli zaczynałam zmieniać podejście do pieniędzy.

Ponadto w otoczeniu miałam kilka osób, którym powodziło się znacznie lepiej niż mi. Rozwijali własne przedsiębiorstwa, biznesy… I to uczciwą, ciężką pracą, często ponad normę i siły zwykłego etatowca.

Do czego zmierzam?

Świat nie wygląda tak, jak sprzedają nam go rodzice. Pół biedy jeśli nie nakładli nam – nawet nie specjalnie, a zupełnie niechcący – złych przekonań o pieniądzach.

Jednak często nim to sobie uświadomisz – i tak podążasz dokładnie znanym Ci z dzieciństwa schematem pieniędzy. I jeśli w tym świecie kasa to potwór, który pozbawi Cię wszelkich ludzkich odruchów. Sprawi, że staniesz się żądnym krwi sępem i każda zarobiona złotówka będzie Ci się kojarzyła z rzezią niewiniątek – to pewnie podobnie jak ja podświadomie będziesz dążyła i podejmowała takie decyzje by tego źródła zła się pozbyć. 

I nawet, gdy już uświadomisz sobie jego istnienie – sporo czasu zajmie walka z nim.

Dlatego – właśnie teraz – zastanów się przez chwilę – co mówisz swoim dzieciom na temat pieniędzy i ludzi, którzy mają kilka razy więcej w portfelu od Ciebie?

 

Jaki schemat pieniędzy zaszczepiasz swoim dzieciom?

I czy naprawdę jest on zgodny z Twoim pragnieniem uchylenia dziecku nieba?

W końcu niedaleko pada jabłko od jabłoni.

Twoje przekonania – przez długi czas – jak nie na zawsze będą warunkowały ich schemat pieniędzy

Ostatecznie znacznie łatwiej jest kogoś nauczyć dobrych wzorców – a przynajmniej starać się to zrobić, niż wyplenić w kimś nawyki i schematy, które siedzą w nim od dzieciaka. I z których często nawet nie zdaje sobie sprawy.

Przez to moje dzieci nigdy nie usłyszały i nie usłyszą ode mnie – że pieniądze są złe. Wiedzą – że to tylko narzędzie. Które, w zależności od tego kto się nim posługuje, może służyć różnym celom. Tak jak samochód, pistolet, nóż i setki innych rzeczy. Można nimi kogoś zabić, ale można także uratować życie. W zależności od intencji, tego kto z nich korzysta. 

Z pozdrowieniami 🙂

Ula

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *