Jak odkładać pieniądze dla dziecka
jak odkładać pieniądze dla dziecka

Jak odkładać pieniądze dla dziecka – wersja dla odważnych

Jak odkładać pieniądze dla dziecka – takie pytanie zadaje sobie większość rodziców. Ostatecznie – gdy już zdecydujemy się na założenie rodziny i sprowadzenie potomstwa na świat – włącza nam się instynkt rodzicielski. Polegający między innymi na tym – by zapewnić dzieciakom jak najlepszy start w dorosłe życie.

Chcielibyśmy dać im możliwość pogłębiania wiedzy – poprzez studiowanie czy też mieszkania na swoim – bez konieczności zaciągania kredytu na 30 lat. Czyli większość ich dorosłego życia. Chcielibyśmy – by żyło im się lepiej i prościej niż nam.

Jednak – przeciętne zarobki w Polsce nie nastrajają optymistycznie. I odkładanie na emeryturę, czy przyszłość dzieci do łatwych nie należy.

Tym bardziej że na reklamowanych i standardowych opcjach oszczędzania – kokosów nie zgarniemy. Jak będziemy mieć farta – utrzymamy wartość odłożonych pieniędzy przez te wszystkie lata.

Jak odkładać pieniądze dla dziecka – dostępne możliwości

Do odkładania pieniędzy na przyszłość dzieci czy swoją emeryturę możemy wykorzystać całkiem sporo instrumentów. Różniących się między sobą stopniem ryzyka i zyskami – które można z nich uzyskać.  

Sporo, ciekawie i wyczerpująco na ten temat pisała ostatnio Alicja Oszczędnicka – dlatego nie będę powielać tych samych treści. Wszystkich zainteresowanych tematem – po prostu odsyłam do jej artykułu.

A dla opornych – wersja skrócona

 • zanim zaczniesz oszczędzać – pozbądź się kredytów. Brak comiesięcznych odsetek dla banku da największe zyski w Twoim budżecie domowym.
 • następnie zbuduj poduszkę finansową – tak, aby żadne nieoczekiwane zdarzenie Cię nie zaskoczyło
 • teraz możesz zacząć rozglądać się za formami oszczędzania. Tu masz do wyboru
  • lokaty, obligacje i konta oszczędnościowe – wersja praktycznie bez zyskowna – ale super bezpieczna
  • fundusze inwestycyjne – czyli nic innego jak giełda – wymagające wiedzy, zaangażowania i ryzykowne – można stracić pieniądze, które się tu włożyło 
  • wersje alternatywne – kupno dzieł sztuki, porcelany, przedmiotów kolekcjonerskich, złota, czy nawet działek ziemi – z nadzieją – że za kilka lat ich wartość wzrośnie. Podobnie jak w przypadku giełdy trzeba mieć wiedzę i nosa do tego typu zakupów. Inwestycja może wypalić – lub też niekoniecznie.
  • opcja czwarta – tą którą ja stosuję – jest równie ryzykowna jak giełda i przedmioty kolekcjonerskie – i jest nią internetowe złoto w postaci bitcoina

Jak odkładać pieniądze dla dziecka – mój sposób – bitcoin BTC

Od razu napiszę – absolutnie nikogo nie namawiam do naśladowania mnie. To co robię – jest ryzykowne – tak samo jak gra na giełdzie. Pewnie nawet bardziej – na dzień dzisiejszy jest naprawdę niewiele regulacji jeśli chodzi o BTC. Można stracić dosłownie wszystko i zostać w samych przysłowiowych skarpetkach.

Ten artykuł jest po to – by pokazać Wam mój punkt widzenia i moją odpowiedź na pytanie jak odkładać pieniądze dla dziecka. Nie twierdzę też, że za rok czy 2 dalej w ten sam sposób będę odkładała pieniądze. Dzisiaj tak robię – i liczę się z ryzykiem.

Dla niezorientowanych – kilka słów o tym, czym jest bitcoin BTC

Co mnie do niego przekonało – to że jest uniwersalny i globalny. Oraz oporny na inflację. Nikt go nie dodrukuje i w ten sposób nie zmieni jego wartości. Na całym świecie znajdziesz ludzi – którzy wymienią bitcoina na lokalną walutę. To kolejny plus dla mnie. 

Pamiętam, jak całkiem niedawno Rosja napadła na Ukrainę, a ja zastanawiałam się – co by było – gdyby wojna dotarła na tereny Polski. W takiej sytuacji prawdopodobnie emigrowalibyśmy z kraju. Jednak, aby zacząć życie w nowym miejscu – potrzebne są pieniądze. Nie jestem właścicielką jakiejś ogromnej fortuny – jednak zastanawiałam się – jaki środek płatniczy sprawdziłby się najlepiej. Oczywiście w grę wchodzi tylko gotówka. Konta bankowe w czasach wojny przestają mieć rację bytu. Dolary, Euro, złoto? Na który z nich bym się nie zdecydowała mogłabym je bardzo szybko stracić. Przewiezienie ich przez granicę czy posiadanie w innych państwach za bardzo narażone jest na kradzież. Dlatego już wtedy zainteresowałam się bitcoinem. W jego wypadku wystarczy zapamiętać 12 słów – i zainstalować odpowiedni program na komórce czy komputerze by w nowym, bezpiecznym miejscu – mieć do tych środków dostęp.

Wiem – takie rozważania na wyrost i lekka paranoja – ale lepiej mieć jakikolwiek plan, niż nie mieć żadnego.

Ponadto o bitcoinie słyszałam już jakieś 10 lat temu. Gdybym wtedy zainteresowała się tematem i systematycznie kupowała bitcoina za max 50 zł  – dziś moje marzenie o mieszkaniu będącym zabezpieczeniem mojej emerytury i służącemu na wynajem – dawno byłoby zrealizowane. Dlatego – nie chcę pluć sobie w brodę po raz kolejny za kilka lat – i tym razem systematycznie i bez szaleństw dokupuję bitcoina. Są to takie kwoty miesięczne – których braku nie odczuwam w budżecie domowym. I które pewnie i tak wydałabym na rzeczy totalnie mi niepotrzebne.

I tak traktuję wydane na bitcoin pieniądze. Jako środki które były – ale już ich nie ma. Z tego powodu dość spokojnie podchodzę do wahań kursu tej wirtualnej monety. A w ciągu dnia – czy tygodnia potrafią być naprawdę duże – nawet kilkudziesięcioprocentowe.

Nie próbuję też gry na giełdzie (tak – są specjalne giełdy do kryptowalut – nawet w Polsce). Nie mam nerwów  i doświadczenia i zwykle sprzedaję za szybko, a potem ciężko mi odkupić za taką samą lub niższą cenę. Z reguły – po paru takich próbach – traciłam na liczbie posiadanych części bitcoina. Więc ostatecznie – z moimi doświadczeniami i podejściem wyznaję zasadę dokupowania tej wirtualnej monety, gdy mam nadprogramowe pieniądze lub gdy cena drastycznie spada. A zakupu Bitcoin można na przykład dokonać w kantorze internetowym, takim jak: kantor Bitcoin

Jak odkładać pieniądze dla dziecka – mój wynik z tego roku.

 

Kupować bitcoin ostatecznie zaczęłam w tym roku. Od stycznia do października na ten cel przeznaczyłam – ok 200 zł miesięcznie. Czyli 2 tysiące zł. Udało mi się zgromadzić 0,2 bitcoina. Aktualnie cena 1 BTC przekracza  20 tyś  zł. Gdybym dziś chciała spieniężyć odłożone środki – miałabym w garści 4 tyś zł – jeszcze przed opodatkowaniem. 

Jak dla mnie ogromny zwrot przy minimalnej ilości pracy.

Ale pamiętajcie – odkładanie pieniędzy w ten sposób – to czysta spekulacja. Równie dobrze może okazać się za chwilę że ta moja część bitcoina nie jest absolutnie nic warta i zostałam z niczym. 

Dla mnie kupowanie Bitcoina to taka gra w lotto czysty hazard  – z ciutkę większą szansą na szczęśliwy kupon.

I jeszcze mała podpowiedź – nie kupujcie Bitcoin przed 25 października – wszyscy znawcy tematu twierdzą – że cena spadnie właśnie po tej dacie. Przy czym – spadek moze być chwilowy i kilkudniowy.

A Wy zastanawialiście się jak odkładać pieniądze dla dziecka? A może już to robicie? I jakie produkty/możliwości są Wam najbliższe?

I na sam koniec – informacje przedstawione na tej stronie internetowej są moimi prywatnymi opiniami i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *