co mozna zrobic z masy z papieru
co mozna zrobic z masy z papieru

Co można zrobić z masy papierowej

Co można zrobić z masy papierowej i czy warto się nią bawić. Całkiem niedawno na blogu pojawił się przepis jak zrobić masę papierową. Obiecałam Wam – że niedługo na tym blogu pojawią się efekty naszego wieczornego lepienia i późniejszego malowania gotowych figurek i naczyń z masy papierowej. I moi drodzy – ten czas właśnie nadszedł.

 

Co można zrobić z masy papierowej – kilka słów wstępu

 

Masa papierowa – jest dla każdego, kto potrzebuje wykonać trwałą zabawkę czy figurkę. Wbrew pozorom i materiałom z jakich powstała – po wyschnięciu masa papierowa jest bardzo twarda i solidna. Zachowuje kształty i naprawdę bardzo ciężko ją zniszczyć (bez użycia wody). Nie nadaje się dla dzieciaków, które lubią rzucać zabawkami 🙂 Szczególnie w inne osoby. Jest zbyt ciężka i trwała. Może zrobić krzywdę.

 

Co można zrobić z masy papierowej – nasza twórczość

 

Jeśli chodzi o nas – to  na pierwszy raz wzięliśmy po prostu plastikowe pojemniki – które służyły nam jako formy. Oblepiliśmy je masą i pozostawiliśmy do wyschnięcia. 

masa papierowa baza po wyschnieciuMasa papierowa – baza – po wyschnieciu (gotowy półprodukt na kolejne zabawy)

Poza miseczkami powstał stwór przypominający bałwana (miał być Olaf z bajki Kraina Lodu), ślimaka i myszkę.

Efekty widać poniżej.

co mozna zrobic z masy papierowej

Zdjęcie komórką – nawet nie zauważyłam że ucieło głowę Olafowi 🙂
 

co można zrobić z masy papierowej

Nasze wyroby zostawiliśmy na grzejniku. Następnego dnia ja poszłam do pracy – a dzieciaki nie mogąc doczekać się kiedy figurki i miseczki wyschną do końca same dorwały się do kończenia dzieła. Wiki powyjmowała plastikowe miseczki – jak na pierwsze podejście całkiem dobrze jej to wyszło. I z resztą ekipy – zabrali się za ulubioną zabawę. Czyli malowanie.

Co można zrobić z masy papierowej – pomysły czekające na realizację

 

Oprócz wszelkiego rodzaju miseczek, wazoników, korali, biżuterii, zwierzaków i innych stworów masa papierowa idealnie nadaje się do tworzenia masek. Po wyschnięciu jest trwała i wytrzyma każdą najbardziej szaloną zabawę. Aby ją wykonać wystarczy masę papierową rozłożyć równomiernie na twarzy, a potem delikatnie zdjąć i poczekać aż wyschnie.

Można też w ten sposób przygotować formę – a potem dostosować ją kształtem do naszych potrzeb. Zrobić kocie uszy czy nos, pysk wilka, dziób i tak dalej. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

 

Druga opcja – którą pewnie zastosujemy – to skorzystanie z kupionych wcześniej delikatnych plastikowych masek. Których zaletą jest cena – wadą czas zabawy wynoszący 15-30 minut. Plastik łatwo się łamie i niestety jest powodem niejednej popsutej zabawy i dużej ilości wylanych łez. Dodam – że oprócz zabawy z maskami – dużą frajdą dla dzieciaków jest samo przygotowanie i wykończenie masek. Taka zabawa nie tylko uczy dzieci kreatywności – ale także cierpliwości. U mnie to drugie na wagę złota 🙂

 

Co można zrobić z masy papierowej – filmy które znalazłam w necie

 

A na koniec chciałabym Wam pokazać cuda, które z papieru i masy papierowej potrafią wykonać inni ludzie. Dla mnie to już dzieła sztuki. My takich zdolności manualnych nie mamy, ale kto wie – może Was te prace zainspirują.

Ps. Zdjęcie, które rozpoczyna ten wpis pochodzi ze strony https://papermacheblog.com/

 

 

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *