Jak szybko nauczyć się języka angielskiego

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego? To pytanie od jakiegoś czasu chodzi Ci po głowie i zastanawiasz się jak na nie odpowiedzieć? Przyznam szczerze – że nie tylko Tobie. Moje dzieciaki wróciły do szkoły. Więc najwyższy czas podjąć na nowo szybkiej i skutecznej nauki. Takiej – która oszczędza czas. I w ramach dzisiejszego wpisu – padło na języki. Konkretnie angielski. Aczkolwiek prawda jest taka – że metoda, o której piszę sprawdzi się w każdej sytuacji i przy każdym języku – jaki by się Wam nie zamarzyło opanować.

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego? I co oferuje szkoła

Jestem mamą 2 dziewczyn – aktualnie klasa 5 i 1. I z podręcznikami do języków obcych jestem więcej niż na bieżąco. Dokładnie orientuję się – czego na angielskim uczą się moje córki.
A czego konkretnie? Wymaga się od nich głównie tych słówek – których w praktyce nie użyją zbyt często. Paula przez 4 poprzednie lata wałkowała nazwy zwierząt. Ok. Temat może i ciekawy dla dziecka. Ale powiedz mi dorosły korzystający aktywnie z języka. Ile razy zdarzyło Ci się porozmawiać w obcym języku o słoniach? Albo lwach? Albo o szkole – do której w Azji chodzą słonie.
I tak przez 3/4 podręcznika. Są czytanki o owadach, dj-ach, sportach (tu może faktycznie bardziej zapalony sportowiec zobaczy sens wkuwania tych słówek). Jednak – w efekcie – gdy przychodzi czas sprawdzenia się ze znajomości języka w prawdziwym życiu – zwykle okazuje się – ze ani my, ani nasze dziecko nie znamy tych najbardziej popularnych słów i najczęściej używanych w danym języku.
Słów – które ułatwią przetłumaczenie i zrozumienie sensu nawet 80% tekstu. A które nie wymagają większego zaangażowania niż nauka słówek z podręcznika.

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego? Czy istnieje wersja na skróty?

Przykład z poprzedniego tygodnia. Siedzimy z córką nad angielskim – i okazuje się – że nie potrafi przetłumaczyć sobie i zrozumieć o co chodzi w poleceniu do danego ćwiczenia. Ostatecznie – w szkole nacisk jest na słowa z przykładowych czytanek, a nie na te – których używa się najczęściej. I które już w poleceniu się pojawiają.
Poznaje język od zerówki – i wychodzi – że polecenie jest dla niej zupełnie nie do przetłumaczenia. Też tak macie ze swoimi dziećmi? Też im wszyscy w szkole tłumaczą, że specjalistyczne słówka i gramatyka (którą najłatwiej sprawdzić) jest najważniejsza w nauce języka? A potem – gdy jedziecie na zagraniczne wakacje lub przyjdzie Wam porozmawiać z obcokrajowcem okazuje się, że ani słowa nie potraficie wydukać? A co gorsze – nawet nie rozumiecie – o co Was pytają?
Więc jak to rozwiązać? Jak szybko nauczyć się języka angielskiego – przy poświęceniu tej samej ilości czasu – mieć lepsze efekty? Czy można coś zmienić?

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?  Wersja na skróty

Odpowiedź  na powyższe pytania brzmi – TAK. Na pewno nie jest dla Ciebie nieziemskim odkryciem – że niektórych słów w danym języku używamy znacznie częściej niż innych. Są słowa – które usłyszysz w każdej wypowiedzi, czy które znajdziesz w każdym czytanym tekście. Czasami powtarzające się kilka razy. I właśnie od tych słów proponuję zacząć naukę. Od najbardziej popularnych w mowie i piśmie. Dzięki nim – szybciej zauważysz – że jednak coś z danego języka zaczynasz łapać. A dzięki temu łatwiej znajdziesz motywację do dalszej pracy. To samo w Twoim dzieckiem. Kiedy zacznie dostrzegać – że rozumie o czym jest mowa w tekście – łatwiej będzie je zachęcić do dalszego zgłębiania języka.
Czyli na czym polega proponowana przeze mnie wersja na skróty?
Na nauce słówek – ale nie pierwszych z brzegu – tylko tych najbardziej popularnych, najczęściej używanych w danym języku. Znajomość 1000 takich słówek – podobno zapewnia zrozumienie 80% tekstu. Do tych rewelacji podchodziłabym raczej sceptycznie. Jednak jeśli w ten sposób moje dziecię będzie rozumiało 50 – 60% tekstu – to i tak uznamy to za spore zwycięstwo.

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego – tysiąc słów?

No dobra – w tej metodzie jest tylko jedno ale. Skąd mam wiedzieć, które słówka są najczęstsze. Tutaj z rozwiązaniem przychodzi strona https://www.wordfrequency.info na której opublikowane są wyniki takich badań nad tekstem. I na której dodatkowo za darmo można pobrać listę 5 tysięcy najbardziej popularnych słów w języku angielskim. Być może za jakiś czas pokuszę się o wstawienie jej na stronę – wraz z polskim tłumaczeniem.

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego – tysiąc słów w praktyce

Jak zamierzam wdrożyć Paulę w naukę tych najbardziej popularnych słów? Mam już opracowany plan. Polega on na kilku punktach
  • ściągam listę 500 – 1000 najpopularniejszych słów w języku angielskim
  • wykupuję dostęp na pól roku do Instaling.info – o którym pisałam tutaj. Dzięki niemu bez udziału swojego czasu pomogę córce w opanowaniu nowych słów
  • korzystam z opcji wyboru słów – których chcę się nauczyć bądź nauczyć dziecko i właśnie je dodaję
  • sprawdzam – czy córa regularnie korzysta z platformy. Co jest dość łatwe – co tydzień na e-mail może przychodzić do Ciebie powiadomienie o postępach w nauce.

Co ważne z aplikacji może korzystać cała rodzina. Nie jest ograniczona liczbą osób. Więc jeśli masz kilku uczniów – bądź sama chcesz się podciągnąć w znajomości słówek – możesz założyć kilka kont w ramach jednej opłaty.

Ta metoda tematu nie wyczerpuje. Jednak jest dobrym początkiem do lepszego zrozumienia języka angielskiego i zobaczenia rezultatów w krótszym czasie. A Ty? Masz z nią doświadczenie? A może masz inne sposoby na szybką naukę języka obcego? I odpowiedź na pytanie: Jak szybko nauczyć się języka angielskiego brzmi zupełnie inaczej?

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *