świadczenie wychowawcze 500+

Świadczenie wychowawcze 500+ co się zmieni w okresie zasiłkowym 2017/2018 i 2018/2019

Dzisiaj na tapetę trafi świadczenie wychowawcze 500+ i zmiany z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć w nowym okresie zasiłkowym 2017/2018 (oraz aktualizacja o okres zasiłkowy 2018/2019). Ogólnie jak pewnie zauważyłyście staram się pisać o rzeczach uniwersalnych, zawsze aktualnych. Oraz dotyczących edukacji finansowej z naciskiem na dzieci:) Jednak z drugiej strony myślę, że dawka świeżych informacji na temat sztandarowego świadczenia partii rządzącej każdemu się przyda. Tym bardziej, składanie wniosków na świadczenie wychowawcze 500+ zaczyna się 1 sierpnia.

Dodatkowo – jeśli jest możliwość otrzymania wsparcia na dzieci ze strony państwa – po prostu należy z niego korzystać. Nikt racjonalnie podchodzący do swoich finansów nie powinien dobrowolnie zrezygnować z 500 zł miesięcznie.

Osobiście uważam – że dużo lepszą formą wsparcia rodzin byłoby obniżenie podatków na artykuły dla dzieci i niemowląt. Od pampersów po żywność dla dzieci, ubranka, obuwie i tak dalej. Według mnie takie programy jak darmowe podręczniki dla dzieci w szkole przynoszą więcej dobrego, niż przelewanie pieniędzy na konto rodzica. Fajnie by było, gdyby władza zajęła się obniżaniem kosztów wychowania dzieci. A nie przyzwyczajała rodziców do łatwych pieniędzy. Takie programy po prostu rozleniwiają nas jako naród. Dużo korzystniej byłoby, gdyby wspierano nas i rozwijano w nas przedsiębiorczość i zaradność. Ale jakby nie spojrzeć – rozdać pieniądze jest łatwiej, niż pogłówkować nad sposobem jak nauczyć kogoś obsługiwać wędkę – dzięki której sam sobie swoją rybkę złapie.

Nie jestem politykiem – i być nie zamierzam. Z programu korzystam – i kilkoma podstawowymi informacjami na temat 500+ się z Wami podzielę 🙂 A jak będziecie mieli pytania – piszcie. W miarę możliwości postaram się na nie odpowiedzieć.

Świadczenie wychowawcze 500+ – od kiedy składanie wniosków?

Oficjalnie i zgodnie z ustawą od 1 sierpnia. Przy czym musicie pamiętać – że każdy okres zasiłkowy kończy się 30 września danego roku. Oznacza to – że do tego czasu macie przyznane świadczenia wychowawcze. I nawet jak z wnioskiem pójdziecie do urzędu ostatniego października danego roku na przykład 2018 i spełnicie wszystkie kryteria – świadczenie za październik otrzymacie (może nie od razu – ale jednak) i nic Wam nie przepadnie. Dopiero złożenie wniosku w listopadzie lub później sprawi, że będziecie ileś miesięcy w plecy – w zależności od tego – kiedy złożycie wniosek.

W radiu i telewizji trąbią – że wnioski koniecznie trzeba złożyć w sierpniu – aby zachować ciągłość wypłacanych świadczeń. I świadczenie za październik – otrzymać w październiku. To jest prawda – i to gwarantuje Wam ustawa 🙂

Jednak z drugiej strony – mało które media informują – że ustawodawca zmienił wzory wniosków. A zmiany te prezydent podpisał w tamtym tygodniu – dokładnie 25-07-2017r. Oznacza to – mniej więcej tyle – że 90% urzędów zajmujących się rozpatrywaniem wniosków na świadczenie wychowawcze 500+ nie będzie miała czytelnych i łatwych do wypełnienia druków. Czytelne – gdzie wszystko jest poukładane i które łatwo jest wypełnić. (Tekst nieaktualny. W roku 2018 wnioski każdy urząd ma i bez problemu je dostaniecie na czas)  Jeśli zjawicie się w pierwszym tygodniu do urzędu – prawdopodobnie otrzymacie świeży wydruk ze strony ministerstwa. Który dla dociekliwych wygląda tak:

http://www.mpips.gov.pl/gfx/mpips/userfiles/_public/1_NOWA%20STRONA/Polityka%20rodzinna/Wzory/SW-1_nowy_okres.pdf

9 stron, w których mimo wszystko łatwo się pogubić – nawet wtedy – gdy formularze nie są dla Was pierwszyzną.

Ale – oczywiście zgodnie z ustawą – wniosek otrzymacie i złożyć możecie.

Te zamieszanie nie dotyczy wniosków składanych drogą elektroniczną. Tam powinno być wszystko dostosowane do nowych wymogów.

Drugi fakt – jest taki, że na osoby pracujące w świadczeniach wychowawczych 500+ będą wywierane naciski. Mają tak pracować – by jak najszybciej uporały się z nowym okresem zasiłkowym i by ludzie jak najszybciej otrzymali pieniądze. Naciski ze strony pracodawcy, urzędów wojewódzkich, ministerstwa i tak dalej. W wyniku czego jest duża szansa – że nawet jak złożycie wniosek we wrześniu – i tak otrzymacie świadczenie wychowawcze 500+ w październiku. 

Świadczenie wychowawcze 500+ – o co chodzi z tym drugim dzieckiem?

Założenia ustawy są takie – że świadczenie wychowawcze 500+ przysługuje Ci na dzieci niepełnoletnie. Twój syn lub córka – skończyli 18 lat – o świadczeniu na nich po prostu zapomnij.

Masz dzieci poniżej 18 roku życia – ok – możesz składać wniosek o świadczenie wychowawcze 500+. Jeśli masz takiego milusińskiego w domu tylko jednego – wchodzisz w tryb – sprawdzamy ile zarabiasz – by stwierdzić czy możemy Ci przyznać to świadczenie. Jeśli masz tylko jedno dziecko poniżej 18 roku życia – obowiązuje Cię kryterium dochodowe. Na jednego członka rodziny nie możesz miesięcznie zarobić więcej niż 800,00 zł netto w 2016 roku.  Jeśli w rodzinie któreś z dzieci jest niepełnosprawne – kryterium dochodowe wzrasta do 1200,00 zł netto/miesięcznie na osobę w rodzinie. I nikogo nie obchodzi, że te dziecko poniżej 18-tego roku życia to najmłodsze z czwórki Twoich dzieci. W ustawie o świadczeniu wychowawczym 500+ nie liczy się ile masz dzieci. Liczy się tylko ile masz dzieci poniżej 18 roku życia.

Jeśli natomiast w przykładzie opisanym powyżej z czwórki dzieciaków trójka nie ukończyła 18 roku życia – na dwójkę z nich otrzymasz świadczenie wychowawcze 500+ bez względu na to, jakie dochody osiągasz. Na trzecie – tylko wtedy, jeśli spełnisz warunki dochodowe określone w ustawie. A jeśli to najstarsze niepełnoletnie – powiedzmy w grudniu ukończy 18 lat – to wtedy od stycznia do 500+ będzie Ci się liczyła tylko dwójka dzieci. I znowu – jedno bez względu na wszystko – a drugie – jeśli spełnisz kryterium dochodowe.

Świadczenie wychowawcze 500+ a legalna zmiana pracy

Jeśli ubiegasz się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko i któryś z członków Twojej rodziny zmienił pracę – wchodzisz w tryb uzysku i utraty. Co oznacza mniej więcej tyle, że będziesz musiała poprzynosić stertę dokumentów. By udowodnić, ze aktualnie pracujesz w innym miejscu – a dochodów z poprzedniej pracy już nie masz. Pół biedy, jeśli miałaś jedną umowę o pracę. Jeśli 15 umów zleceń lub o dzieło – czeka Cię szukanie tego wszystkiego – a pracownika kserowanie. Jednej i drugiej stronie podnosi się ciśnienie z tego powodu. Bo w ostatecznym rozrachunku – będą się liczyły dochody osiągnięte przez Ciebie w drugim miesiącu w tej nowej pracy.

Chrońmy lasy w wydaniu po polsku. Jak będziesz miała dużo szczęścia – skończy się na Twoim oświadczeniu pod odpowiedzialnością karną. I lepiej, abyś pamiętała wszystko i pisała tam zgodnie z prawdą. Na dzień dzisiejszy pracownicy mają dostęp do elektronicznych baz z ZUS-u i urzędu skarbowego i są w stanie zweryfikować Twoje oświadczenie. 

Ogólnie moja rada jest taka. Jeśli chcesz ubiegać się o świadczenie wychowawcze 500+ na pierwsze dziecko i zmieniałaś pracę między 2017 do teraz – lepiej po prostu przejdź się do urzędu. Weź ze sobą wszystkie pity-11 za 2017 rok, wszystkie umowy o pracę, wszystkie świadectwa pracy, umowy zlecenia, umowy o dzieło i tak dalej. Dzięki temu i sobie i urzędnikom zaoszczędzisz wiele czasu. A składanie wniosku nie będzie drogą przez mękę. Bez tych dokumentów – pracownik może Ci policzyć dochody z 2017 roku – których już nie masz i jeszcze te aktualne – z nowej pracy. Dodatkowo – do tej listy dokumentów do przyniesienia dopisz sobie zaświadczenie od pracodawcy lub Twoje oświadczenie o dochodach osiągniętych w drugim miesiącu od podjęcia nowej pracy.

I jeszcze jeden ważny fakt. O każdej zmianie w Twoich dochodach – o ile otrzymujesz świadczenie wychowawcze 500+ na najstarsze niepełnoletnie dziecko – musisz urzędników informować na bieżąco. W przeciwnym razie może się okazać, że część z otrzymanych pieniędzy będziesz musiała oddać. Z procentem oczywiście. 

Z uzyskiem i utratą wiążą się zmiany w przepisach od nowego okresu zasiłkowego 2017/2018 i 2018/2019 – ale o tym za chwilę 

Świadczenie wychowawcze 500+ a szara strefa

Pracujesz na czarno, jesteś w szarej strefie zarówno Ty jak i ojciec Twoich dzieci? W tym momencie świadczenia wychowawcze 500+ na pierwsze dziecko prawdopodobnie będą Ci przysługiwać. Jeśli nie masz innych nieopodatkowanych dochodów w postaci np. gospodarstwa rolnego. Nasze państwo w ustawie o świadczeniach wychowawczych 500+ w ogóle nie bierze pod uwagę faktu, że ktoś może pracować i nie rozliczać się z fiskusem. Że ktoś może dzień w dzień jeździć do pracy – ale nie mieć podpisanej jakiejkolwiek umowy o pracę.

Wierzy, że 5-osobowa rodzina jest w stanie utrzymać się za stypendium szkolne, świadczenia rodzinne czy świadczenia z pomocy społecznej. I nawet jeśli znalazłaś się w sytuacji, gdzie pracodawca nie chce Cię zatrudnić legalnie – a Ty koniecznie chcesz poinformować urzędnika świadczeń wychowawczych, że Twoja rodzina osiąga dochody z pracy na czarno – nie masz szans. Katalog dochodów w świadczeniu wychowawczym 500+ jest ściśle określony i pracy na czarno, pracy dorywczej po prostu w nim nie ma. Nie płacisz ZUS-u – nie masz pieniędzy. Proste? – proste.

Świadczenie wychowawcze 500+ a zmiany w okresie zasiłkowym 2017/2018 i 2018/2019

Zmiany w świadczeniu wychowawczym 500+ mają przede wszystkim uszczelnić system – tak aby pieniądze nie trafiały tam, gdzie ludzie próbują oszukać państwo. I tyczą się w dalszym ciągu tych rodzin – które otrzymują świadczenie wychowawcze na pierwsze – najstarsze niepełnoletnie dziecko. Czyli dotyczą tych rodzin – które spełniają kryterium dochodowe do otrzymania świadczenia.

Samotni rodzice. Do tej pory było tak – że wystarczyło, iż oświadczyłaś, że samotnie wychowujesz dzieci. W tym momencie urzędnik wierzył Ci na słowo – i dalszych zbędnych pytań nie zadawał. Pisałaś oświadczenie pod odpowiedzialnością karną, że sama wychowujesz dzieci – i skład Twojej rodziny kurczył się do Ciebie – i dzieci. To samo z dochodami. Aktualnie – aby w świadczeniu wychowawczym 500 + figurować jako samotny rodzic – musisz mieć zasądzone alimenty od tego drugiego. Masz wyrok o alimentach – dla Ciebie nic się nie zmieniło.

Nie masz wyroku o alimentach – w skład rodziny musisz wpisać ojca dzieci. Jeśli składasz wnioski na drugie i kolejne niepełnoletnie dziecko – nadal otrzymasz na nie świadczenie 500+. Jeśli chcesz złożyć na pierwsze dziecko – do dochodów Twojej rodziny wliczane będą dochody drugiego rodzica. Te rozwiązanie od lat jest w świadczeniach rodzinnych. I było do przewidzenia że prędzej czy później trafi do świadczenia wychowawczego 500+, które często bazuje właśnie na ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Uzysk i utrata. Ci u góry zauważyli – że część osób – by spełnić kryteria dochodowe do świadczenia wychowawczego 500+  zaczęła się zwalniać. Po czym w następnym miesiącu lub po dwóch miesiącach na nowo się zatrudniali u tego samego pracodawcy, ale odpowiednio za mniejsze wynagrodzenie lub na część etatu. Aktualnie od października 2017 (przepis w dalszym ciągu aktualny – także w okresie zasiłkowym 2018/2019) ten proceder ma zostać ukrócony. Jak? Jeśli teraz okaże się, że nie spełniasz kryterium dochodowego – dalej możesz rozwiązać umowę z pracodawcą – a Twój dochód uzyskany w 2017 roku będzie dochodem utraconym.

Jednak jeśli od momentu zwolnienia w ciągu 3 miesięcy zatrudnisz się u tego samego pracodawcy na nowo (czy to na umowę o pracę, czy zlecenie czy o dzieło) – w tym momencie przestaniesz kwalifikować się pod definicję utraty dochodu. Czyli przez pracownika świadczeń 500+ będziesz traktowana tak, jakbyś nie miała przerwy w zatrudnieniu. I cały czas będzie Ci liczył za dochód – te wcześniejsze dochody z którymi się nie łapałaś na świadczenie wychowawcze 500+ na pierwsze niepełnoletnie dziecko. Co oznacza – że wszystkie świadczenia które wcześniej otrzymałaś – od momentu zgłoszenia utraty dochodu – masz do zwrotu – z odsetkami oczywiście.

Ten sam przepis obowiązuje osoby otwierające działalność gospodarczą, zamykające ją i w ciągu 3 miesięcy otwierających firmę na nowo. 

Więc jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji – specjalnie lub nie – niech Ci przez myśl nie przejdzie by powrócić do tego samego pracodawcy w ciągu 3 miesięcy. Nawet jak Cię na kolanach będzie błagał 😉 Do innego możesz udać się dzień po rozwiązaniu poprzedniej umowy – ale do tego samego bezpiecznie i bez straty świadczeń możesz wrócić po 4 miesiącach. 

Działalność na zasadzie ryczałtu – skończyły się oświadczenia. Państwo uważa, że osoby prowadzące tą formę działalności naginają fakty na swoją korzyść – w związku z powyższym od nowego okresu zasiłkowego przedsiębiorcy ryczałtowi przynosić będą odpowiednie zaświadczenia z urzędu skarbowego.

Dla osób z szarej strefy – nie zmieni się nic. Dalej mogą pracować i pobierać świadczenie wychowawcze 500+ na najstarsze niepełnoletnie dziecko. I tyle na temat uszczelniania i uczciwego wypłacania świadczenia wychowawczego 500+

Tak jak pisałam wcześniej. Masz pytania – pisz – w miarę możliwości postaram się na nie odpowiedzieć. Jeśli uważasz artykuł za przydatny – podziel się nim 🙂 Sprawisz mi tym wielką frajdę. Taką samą radość może zapewnisz komuś ze znajomych – jeśli wiesz, że właśnie takich informacji poszukuje, albo chętnie by o nich przeczytała. Newsletter na dole i FanPage mamonik.pl czekają na Ciebie.

A na koniec spytam – jakie masz zdanie o tym programie. Tak uczciwie i obiektywnie – bez demonizowania czy wychwalania pod niebiosa. No chyba, że właśnie jest takie Twoje zdanie 🙂 W każdym razie – jakie by nie było – podziel się nim 🙂

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *